Томашпільська селищна територіальна громада
Вінницька область

Вузькозлатка ясенева смарагдова: ознаки пошкодження дерев

Дата: 16.05.2025 12:55
Кількість переглядів: 10

Продовжуємо Тиждень обізнаності про вузькозлатку ясеневу смарагдову. 
Головними рослинами, на яких оселяється ясенева златка є представники роду ясен (Fraxinus sp.). В Україні ростуть наступні види: ясен американський (F. americana), ясен вузьколистий (F. angustifolia), ясен високий (F. excelsior), ясен білоцвітий (F. ornus), ясен ланцетний (зелений) (F. lanceolata), ясен гостроплодий (F. oxycarpa). Але найбільші площі насаджень займає ясен пенсільванський (F. pennsylvanica), якого можна побачити в гаях, парках, лісах, лісосмугах в різних регіонах України. Також може пошкоджувати декоративну рослину – сніговець (хіонатус) віргінський (Chionanthus virginicus).

Фото без опису

Всі життєві стадії цього шкідника (крім дорослих) ведуть прихований спосіб життя (яйця в тріщинах кори, личинки, лялечки, молоді жуки в корі або заболоні), що ускладнює їх виявлення. Ушкоджені дерева не мають чітких ознак пошкодження при початковому зараженні. 
Ознаки можуть бути помітними через 2-3 роки після першого зараження, особливо якщо його початок відбувається у верхній частині дерева. Ознаки на деревах також спочатку можна сплутати з симптомами захворювань або наслідком недостачі вологи. 
На наступних етапах зараження D-подібні вихідні отвори та личинкові ходи можуть спостерігатися по всій частині стовбура та на гілках. Також на заражених деревах можна спостерігати ушкодження завдані дятлами (відколювання, лущення кори або отвори), які шукають і витягують личинки златок. Пізніше спостерігається повна загибель заражених златкою дерев.
Основні ознаки пошкодження A. planipennis такі: 
•    відростання пагонів від стовбура; 
•    відмирання окремих гілок, або всихання всього дерева; 
•    звивисті ходи личинок златки під корою, у камбії («серпантиноподібні», «змієподібні»); 
•    D-подібні вихідні отвори імаго діаметром менше 1 см (зазвичай 3,5-4 мм).
В Україні вперше було виявлено цього шкідника у вересні 2019 року державними фітосанітарними  інспекторами управління фітосанітарної безпеки ГУ Держпродспоживслужби в Луганській області на деревах ясена пенсільванського (Fraxinus pensylvanica) під час проведення обстежень.
Виявлення вузькозлатки ясеневої смарагдової на території східної України не є випадковим, оскільки з 2002-2004 року були задокументовані факти пошкодження ясенів (Fraxinus excelsior і F. pennsylvanica) в росії. Припускають, що її завезення в цю країну відбулось із садивним матеріалом ясеня пенсільванського з Північної Америки та Канади. 
Масове поширення ясеневої златки в росії, яке досягнуло кордонів України, може призвести до такого ж результату, як і голландська хвороба в’язів, а в поєднанні із інвазійним грибом (Hymenoscyphus fraxineus Baral et al. 2014), який зафіксований в Україні ще з 2010 року, може становити реальну загрозу повного зникнення ясеня, однієї із цінних лісових порід.   
Спільно з європейським проєктом EU4SaferFood підготували коротку інформацію про ознаки пошкодження дерев цим шкідником

Фото без опису


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування: Чи підтримуєте ви об’єднання Томашпільської лікарні з іншим медичним закладом з метою створення територіального медичного об’єднання зі статусом загального закладу зі збереженням ресурсів?

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь