27 січня – Міжнародний день пам’яті Голокосту
ЦЬОГО НЕ МОЖНА ЗАБУТИ
Сьогодні, 27 січня, весь світ вшановує пам’ять жертв Голокосту. Цього дня 1945 року війська Першого Українського фронту звільнили в’язнів одного із найбільших нацистських таборів смерті – Аушвіц-Біркенау у Польському місті Освенцімі. Внаслідок геноциду, організованого нацистами, загинуло понад шість мільйонів євреїв. Близько 1,5 мільйона з них були з території сучасної України. Це були не лише люди однієї національності, а й представники різних культур, релігій та соціальних верств.
За загальними оцінками, жертвами масового знищення євреїв під час Другої світової війни, стали 4,5 мільйона дорослих та 1,5 мільйона дітей. Офіційно визнано, що від 5,5 до 6,1 мільйони євреїв було вбито протягом Голокосту, з них від 2,2 до 2,5 мільйона - на території колишнього Радянського Союзу, значною мірою в Україні. Три мільйони осіб було вбито у газових камерах, близько двох мільйонів розстріляно. Інші були вбиті різними методами: померли від голоду, виснаження, примусової праці або екстремальних життєвих умов, в яких вони були змушені перебувати.
У резолюції ООН від 2005 року, якою запроваджено памʼятну дату, зазначено, що: «Голокост, який привів до знищення однієї третини євреїв і незліченної кількості представників інших національностей, і буде завжди слугувати усім людям пересторогою про небезпеки, які приховують у собі ненависть, фанатизм, расизм і упередження…».
Сьогодні, коли Україна протистоїть російській агресії, ми знову відчуваємо на собі всі жахи війни. Рашистські окупанти принесли смерть і руйнування на нашу землю. Ми боремося за свою свободу і незалежність, за право жити у мирі та демократії. Уроки Голокосту мають бути глибоко усвідомлені кожним із нас. Адже ніщо не може бути вищим за право людини на життя. Україна пам’ятає трагедію Голокосту й нині на полі бою відстоює ідеї гуманізму, толерантності, захист прав і свобод людини, її культурних цінностей.
Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту має нагадати міжнародній спільноті про поняття колективної безпеки в сучасному світі, бо якщо в будь-якій його частині розпочинаються агресія й терор – загроза насправді існує для всіх.
У цей скорботний день схилімо голови перед тими, чиї життя забрали страшні події тих часів та згадаймо українців, які всіма способами намагалися їм допомогти, і нерідко платили за це своїм життям.
Вічна пам’ять мільйонам невинних жертв Голокосту!
Вічна пам’ять жертвам російської агресії в Україні!