Томашпільська селищна територіальна громада
Вінницька область

Американський білий метелик

Дата: 17.09.2021 11:39
Кількість переглядів: 616

Мабуть,  багатьом мешканцям нашого краю доводилось бачити на деревах павутинні утворення з  гусеницями  оксамитово-коричневого кольору з лимонно – жовтими смугами по боках,  вкритих довгими густими волосками. Це гнізда небезпечного карантинного шкідника – американського білого метелика (АБМ), який пошкоджує понад 300 видів плодових , декоративних , лісових та інших культур. 

 В Україні американський білий метелик розвивається  у двох генераціях: літ генерації, яка перезимувала, відбувається в травні , а літньої – в кінці липня – на початку серпня. Сам метелик не пошкоджує рослин, а лише відкладає від 200 до 2000 яєць. Відроджені гусениці скелетують листок, пізніше з’їдають його цілком, залишаючи тільки грубі жилки. До третього й четвертого віків гусениці ведуть спільний спосіб життя, починаючи з п’ятого віку, розповзаються по всьому дереву, а при відсутності корму мігрують на інші дерева. Життя гусениць триває 35-45 діб, але за цей час вони встигають завдати непоправної шкоди рослинам.
       Внаслідок великої потреби в живленні, гусениці повністю об’їдають листя на деревах, оповиваючи гілки павутиною. Така дефоліація насаджень призводить до порушення обмінних процесів у рослинах та їхнього послаблення. Через це знижується врожайність і захисна, декоративна, естетична функції насаджень, погіршуються умови існування фауни. Типовим місцем  живленням АБМ є насадження в населених пунктах, присадибних ділянках, парках, садах, уздовж доріг. Джерелом заселення шкідника залишаються і лісосмуги, де концентрується більшість гнізд метелика, а це викликає реальну загрозу його розселення на прилеглі промислові сади.
Розповсюджується АБМ як шляхом природних перельотів, так і з рослинною продукцією, головним чином, з тарою і транспортними засобами на стадіях як гусениць, так і лялечок. 
       Для ліквідації вогнищ АБМ обробляють плодові сади та лісосмуги інсектицидами, дозволеними для використання в Україні. На присадибних ділянках надійним є механічний метод знищення шкідника, що ґрунтується на систематичному зрізуванні гнізд метелика з гусеницями і їх знищенні. Після зрізування гнізд на стовбури дерев накладають ловчі пояси з гофрокартону або мішковини, які нарізають стрічками 20-25 см завширшки відповідно до ширини дерева. Розташовують пояси в нижній частині стовбура. У такий пояс за 2-3 дні збираються від 30 до 200 екземплярів шкідника. Ловчі пояси необхідно регулярно переглядати і спалювати. Також можна використовувати факели. Такий захист вельми ефективний у місцях, де небажане використання пестицидів - біля лікарень, парків тощо. Також застосовують цей прийом на деревах, де велика кількість гнізд, що розташовані високо. 
 Згідно із Законом  України "Про  карантин  рослин" підприємства,  господарства, устано-ви та громадяни, на території  яких  виявлені  вогнища  АБМ,  зобов'язані  здійснювати  карантинні  заходи з локалізації і ліквідації вогнищ   шкідника за власний рахунок.
Провідний спеціаліст відділу карантину рослин
Управління фітосанітарної бепеки Головного управління 
Держпродспоживслужби У Вінницькій області                     Людмила Куліш 

Фото без опису

Фото без опису

Фото без опису


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування: Чи підтримуєте ви об’єднання Томашпільської лікарні з іншим медичним закладом з метою створення територіального медичного об’єднання зі статусом загального закладу зі збереженням ресурсів?

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь