Війна відгриміла, а пам'ять живе
У ці травневі дні, що мріями багаті, коли щастя вихлюпує з пісень, ми відзначаємо щороку радісний день - свято Перемоги. Такими словами розпочалися в нашій територіальній громаді урочистості, приурочені Дню Перемоги над нацистськими загарбниками та День памяті і примирення.
До Меморіалу Слави в центрі селища прийшли діти, внуки , правнуки героїв – переможців, які 76 років тому здолали ненависного ворога людства – фашизм, утвердили на землі право жити і працювати у мирі й злагоді. Друга світова війна стала найкривавішою і найжорстокішою в історії людства. Вона забрала життя від 50 до 85 мільйонів життів. Тому День Перемоги над нацистськими загарбниками та День памяті і примирення символізують не тріумф переможців над переможеними, а є нагадуванням про страшну катастрофу і застереженням, що не можна розвязувати складні міжнародні проблеми збройним шляхом, ультиматумами, агресією, анексією.
Під звуки відомої в Україні пісні «Степом, степом» учасники свята поклали корзини з квітами до підніжжя Меморіалу, вшанували хвилиною мовчання загиблих і померлих у різні роки земляків, що воювали на фронтах Другої світової. Перед присутніми на урочистостях виступила секретар селищної ради Оксана Потуторовська, яка зокрема сказала:
- Ми знову повертаємося до незабутнього травня 1945- го року, щоб знову і знову з глибокою повагою згадати тих, хто виборов свободу у страшному двобої з фашистськими загарбниками. Бо тільки наша пам'ять – пам'ять дітей фронтовиків, їхніх онуків і правнуків, пам'ять вдячних земляків і всього нашого народу – є найбільшою шаною того подвигу, який вони здійснили в ім’я перемоги над ворогом людства – фашизмом.
В історію ПЕРЕМОГИ славну сторінку вписали й наші томашпільчани. Ми пишаємося своїми земляками, які виявили героїзм на полях битв і яких за ратні й трудові подвиги відзначено орденами та медалями. На Томашпільщині народилися або були призвані до армії семеро Героїв Радянського Союзу: Іван Данилович Черняховський (двічі Герой) із Вербової, Іван Дребот із Паланки, Гліб Кельбас із Стіни, Тимофій Мазур – учитель Антонівської школи, Дмитро Нагірняк із Жолобів, Семен Сельський і Анатолій Хуторянський, Герой соціалістичної праці Ісаак Зальцман з Томашполя. Наша безмежна вдячність за роки миру і всім тим, хто кував перемогу, воюючи з ворогом на окупованій території, хто трудився в тилу, пережив страхіття гетто, піднімав з руїн та відроджував рідний край у післявоєнні роки.
Минуло чимало років від травня 1945 року. Все менше і менше залишається серед нас живих свідків тих далеких подій. І ми раді, що й сьогодні є ще з нами поруч воїни-фронтовики, учасники бойових дій другої світової війни: Волошин Михайло Васильович та Павлюк Дмитро Олександрович з Гнаткова, Перстинський Петро Мар’янович з Комаргорода, Боднар Іван Васильович з Олександрівки, Войтків Петро Сафонович з Великої Русави. Тож від імені усієї територіальної громади вітаємо їх зі святом, яке вони вибороли своїм ратним трудом, дякуємо за подароване нам мирне життя на рідній землі і за велику науку, як треба любити і захищати свою Батьківщину.
Вона нагадала про те, що нинішні події на сході України доводять нам, яку ціну має мир. Бо саме відвага і мужність українських військових, добровольців, волонтерів, самовідданість наших воїнів – патріотів у двобої з російським агресором дає нам можливість на Томашпільщині спокійно жити у своїх домівках, трудитися на рідній землі під мирним небом. Але кожної миті ми не повинні забувати про те, що за цей мирний день, за чисте небо і спокій віддали своє життя наші новітні герої, внуки і правнуки воїнів другої світової війни Віктор Саванчук із Яланця, Ігор Гаврилюк і Павло Білік з Томашполя, Анатолій Дубчак із Вапнярок, Вадим Тарабанов з Калинки. Вічна їм пам'ять і наша щира вдячність.
А завершила урочистості піснею «Перемога» Людмила Базюк. Тож хай мир воцариться на цілій землі, хай в мирному небі летять журавлі, нехай на очах тільки радості сльози, хай вічно лунає «Хвала перемозі!».