В силу життєвих обставин окремі громадяни України бажають змінити місце голосування. Чи це можливо і як необхідно поступити в даному випадку?
В Україні 31 березня цього року відбудуться чергові вибори Президента України.
Відповідно до статті 70 Конституції України право голосу на виборах і референдумах мають громадяни України, які досягли на день їх проведення вісімнадцяти років. Не мають права голосу громадяни, яких визнано судом недієздатними. В силу життєвих обставин окремі громадяни України бажають змінити місце голосування. Чи це можливо і як необхідно поступити в даному випадку?
Так можливо. Згідно частини 3 статті 7 Закону України «Про Державний реєстр виборців» за мотивованим зверненням виборця, який має право голосу на відповідних виборах чи референдумі, орган ведення Реєстру може тимчасово (на період їх проведення) змінити виборцю місце голосування (виборчу дільницю) без зміни його виборчої адреси. Таке звернення подається до органу ведення Реєстру за місцезнаходженням зазначеної виборцем виборчої дільниці або за виборчою адресою не пізніше ніж за п’ять днів до дня голосування на відповідних виборах чи референдумі. Тимчасова зміна місця голосування виборця (виборчої дільниці) підтверджується посвідченням за формою, встановленою Центральною виборчою комісією, яке видається виборцю.
Виборець сам особисто має звернутись до відділу ведення реєстру виборців та подати заяву про тимчасову зміну місця голосування.
У заяві зазначаються ідентифікаційні персональні дані виборця, які однозначно визначають його особу: прізвище, власне ім’я (усі власні імена), по батькові, дата, місце народження та унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (за наявності такої інформації в пред’явленому документі, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України), його виборча адреса, а також мотивування необхідності тимчасової зміни місця голосування та адреса, де він перебуватиме в день виборів (повторного голосування) або референдуму, чи номер виборчої дільниці (дільниці для голосування), яку він просить визначити місцем його голосування, із зазначенням виборчого округу та його номера (за наявності).
До заяви додати документи (копії документів), які підтверджують необхідність тимчасової зміни місця голосування виборця без зміни виборчої адреси. У разі якщо до заяви додаються копії документів, їх оригінали пред’являються органу ведення Реєстру для перевірки вірності цих копій.
Внутрішньо переміщені особи можуть подати заяву про тимчасову зміну місця голосування за спрощеною процедурою.
Відповідно до постанови Центральної виборчої комісії від 5 вересня 2018 року № 129 виборці, виборча адреса яких знаходиться на тимчасово окупованих територіях районів, міст, селищ і сіл, їх частин у Донецькій та Луганській областях, межі та перелік яких визначаються Президентом України у порядку, передбаченому Законом України "Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях", можуть не додавати до заяви документи, які підтверджують необхідність тимчасової зміни місця їх голосування.
На підставі поданої заяви отримати посвідчення, яке підтверджує тимчасову зміну місця голосування.
Слід звернути увагу на те, що посвідчення діятиме у день проведення виборів Президента України саме на тій виборчій дільниці, яку обрав виборець. У разі якщо буде оголошено другий тур виборів, цю процедуру необхідно буде повторити.
Заяву про тимчасову зміну місця голосування необхідно подати в строк до 25 березня 2019 року.