Не спалюйте сухе листя та бур’ян, це - шкідливо!
Щоосені повітря в нашому селищі стає отруйним та небезпечним для нашого здоров'я і життя. Одна з багатьох проблем, яка щоденно і щоночі заважає жителям Томашполя вільно дихати, - це випалювання сміття та сухої трави. Куди подіти опале листя, суху рослинність та гілля? Більшість жителів продовжує вирішувати питання традиційним методом – спалюванням.
Спалюючи рослинність, її залишки або тверді побутові відходи, ви погіршуєте стан атмосферного повітря. Під час горіння вивільняються небезпечні, а часом і канцерогенні речовини, які викликають захворювання дихальних шляхів, знижують імунітет людини, оскільки дим містить у своєму складі оксид азоту, чадний газ, важкі метали та одну з найотрутніших для організму речовин – діоксин. Із тліючого листя і бадилля виділяється бензопірен, що здатен викликати у людей ракові захворювання. Спалюючи суху рослинність, ви погіршуєте своє здоров’я та довкілля.
На присадибних ділянках рослини нерідко обробляють пестицидами, які також вивільняються у повітря при згорянні листя чи трави. Найбільше пестицидів містить бадилля картоплі, яке ми так рясно скроплюємо від колорадського жука. Додаткова проблема полягає в тому, що з травою, як правило, горить і безліч різноманітного сміття, що суттєво посилює забруднення атмосфери. При згорянні, скажімо, поліетиленового пакета, у повітря вивільняється до 70 різноманітних хімічних сполук, більшість з яких отруйні для людини. Саме вони, як правило, стають причиною кашлю. Щільний чорний дим від тління пластикового сміття містить канцерогенні поліциклічні вуглеводні.
При горінні гуми, окрім згаданого, утворюється канцерогенна сажа, викликаючи респіраторні захворювання. Постійно подразнений димом епітелій слизової оболонки дихальних шляхів не здатен протистояти мікробам. Особливо погано тим, хто хворіє бронхітом, бронхіальною астмою, ринітом чи тонзилітом.
Та, незважаючи на всі заклики та попередження, громадяни нехтують вимогою не спалювати суху рослинність.
Ми вкотре доводимо до відома кожного жителя селища про те, що спалювання листя, трави, гілля, будь-якого сміття ЗАБОРОНЕНО законодавством.
Так, відповідно до статті 77-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення випалювання стерні, луків, пасовищ, ділянок із степовою, водно-болотною та іншою природною рослинністю, рослинності або її залишків та опалого листя на землях сільськогосподарського призначення, у смугах відводу автомобільних доріг і залізниць, у парках, інших зелених насадженнях та газонів у населених пунктах без дозволу органів державного контролю у галузі охорони навколишнього природного середовища або з порушенням умов такого дозволу, а так само невжиття особою, яка одержала дозвіл на випалювання зазначеної рослинності або її залишків та опалого листя, заходів щодо своєчасного їх гасіння - тягне за собою адміністративну відповідальність у вигляді штрафу у розмірі від 51 до 170 грн.
Окрім того, за спалювання сміття та трави передбачена адміністративна відповідальність.
Несанкціоноване спалення листя та сміття відповідно регулюється статтею 152 КУпАП (порушення державних стандартів, норм і правил у сфері благоустрою населених пунктів, правил благоустрою територій населених пунктів), що тягне за собою накладення штрафу на громадян від 340 до 1360 гривень.
Відповідно до статті 245 Кримінального кодексу України знищення або пошкодження лісових масивів, зелених насаджень навколо населених пунктів, вздовж залізниць, а також стерні, сухих дикоростучих трав, рослинності або її залишків на землях сільськогосподарського призначення вогнем чи іншим загально небезпечним способом карається штрафом від 300 до 500 неоподаткованих мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк від 2-х до 5-ти років. Ті самі діяння, якщо вони спричинили загибель людей, масову загибель тварин та інші тяжкі наслідки, караються позбавленням волі на строк від 5 до 10 років.
Якщо ви помітили горіння сухої трави - спробуйте самотужки його ліквідувати. У випадках значного поширення пожежі - негайно повідомте про загоряння за телефоном «101».
Шановні жителі Томашпільської ОТГ! Ніколи не забувайте про правила пожежної безпеки. Попередити пожежу простіше, аніж приборкати велику територію, охоплену вогняною стихією. Давайте пам’ятати, що природа потребує нашого захисту і бережливого ставлення до неї.
Томашпільська селищна рада